۱۰عنوان کتاب با موضوع شهدای انقلاب اسلامی در مشهد رونمایی شد

رونمایی کتابمعاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد در این مراسم گفت: مفهوم شهادت با تاریخ، فرهنگ وهویت مشهد درآمیخته، رایحه شهادت در آن پیچیده و این شهر با مفهوم شهادت عجین شده ولی کمتر به این رشادتها پرداخته شده است.
وحید جلیلی افزود: با هدف زنده نگه داشتن یاد شهدا و احیاء بخش فراموش شده تاریخ مشهد در جریان انقلاب اسلامی کار نگارش کتابهای مرتبط با شهدای انقلاب در این کلانشهر آغاز شد.
وی ادامه داد: مشهد و خراسان رضوی نمادهای هویتی و تاریخی زیادی دارد که فردوسی یکی از مهمترین آنها است. گاهی در برخی تریبونها شنیده می شود که چرا به فردوسی پرداخته نمی شود و به عنوان نماد هویتی مشهد این شخصیت ارزنده برجسته نمی شود.
معاون شهردار مشهد گفت: گاهی اوقات کسانی دم از فردوسی و غربت او در مشهد می زنند که کوچکترین شباهتی به فردوسی در اعتقادات، مشرب و عمل ندارند.
وی افزود: این افراد صرفا برای اینکه نظام را متهم کنند از او به عنوان بهانه و بازیچه استفاده می کنند تا انقلاب و نظام اسلامی را به بی توجهی به مفاخر ایران متهم کنند.
جلیلی ادامه داد: تمام دغدغه فردوسی انتقال نسل به نسل قهرمانیها و رشادتهای ملت ایران بود که با توجه به شهدای انقلاب راه و روش فردوسی ادامه می یابد.
وی گفت: آنهایی که با ژست ایرانگرایی از فردوسی دم می زنند باید کارنامه خود را در ۶۰ سال اخیر بررسی کنند و ببینند در برابر این همه حماسه و ماجرای جذاب در نهضت اسلامی جز فیلتر و سانسور چه کار دیگری انجام داده اند.
مدیر فرهنگسرای غدیر شهرداری مشهد نیز حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: موضوع ۹ عنوان از این کتابها که توسط پژوهشگران و نویسندگان جوان گردآوری، تهیه و تدوین شده مربوط به شهدای انقلاب اسلامی در مشهد شامل ‘شهیدان محمدعلی حنایی، علی‌اکبر علی‌آبادی، مهری زارع، فاطمه امیری بیرجندی، علی‌ اکبرد هنوی، جواد نباتی مقدم، بتول چراغچی، سیدرضا کامیاب و حسین آستانه پرست’ است.
حسن سلطانی افزود: همچنین در مراسم امشب کتاب مربوط به خاطرات محله چهنو شهر مشهد رونمایی شد.
وی ادامه داد: در کنار این ۱۰ عنوان کتاب، عکسهای محمد‌رضا عطایی عکاس انقلاب در مشهد نیز در مجموعه ای گردآوری و رونمایی شد.
او با بیان اینکه مشهد ۱۸۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است افزود: تاکنون کتابی در زمینه این شهدای والامقام انقلاب اسلامی نگاشته نشده اما امیدواریم این حرکت آغازی برای نهضت تاریخ نگاری انقلاب اسلامی در مشهد به ویژه زندگی شهدا و و حماسه‌آفرینی آنان باشد.
همچنین در این مراسم از رمضانعلی شاکری نویسنده کتاب ‘انقلاب اسلامی در مشهد’ که نخستین کتاب تاریخ انقلاب در این شهر است و در سال ۱۳۵۸ به رشته تحریر درآمده و نیز شماری از خانواده شهدا تقدیر شد.
خبرنگار: ندا جواهرفر