غفلتی که در پرداخت به شهدای انقلاب شده باید جبران شود

مدیرعامل سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد:
غفلتی که در پرداخت به شهدای انقلاب شده باید جبران شود
مدیرعامل سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد گفت: غفلتی که در پرداخت به شهدای انقلاب شده؛ باید جبران شود.
سیدرضا موسوی در حاشیه مراسم تقدیر از پیشکسوتان عرصه تاریخ نگاری انقلاب مشهد و رونمایی از ۱۰ عنوان کتاب شهدای انقلاب اسلامی که در تالار شهر مشهد برگزار شد؛ در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، گفت: متاسفانه امروز شاهد غفلت تاریخی هستیم؛ ‌نسل جوانمان نیاز دارد با پیشینه و تاریخ انقلاب و شهدای آن دوران آشنا شود؛ اما این نیاز آنچنان که باید پاسخ داده نشده است.
وی با اشاره به اینکه آغاز جنگ تحمیلی و قرار گرفتن در فضای هشت سال دفاع مقدس باعث شد کمتر به شهدای انقلاب پرداخته شود؛ افزود: جوانان نسل چهارم انقلاب باید با انقلاب و شهدای آن آشنا شوند؛ به ویژه که دشمن با بهره‌گیری از این غفت تاریخی سعی در بزک کردن چهره رژیم پهلوی دارد؛ تا حقایق را وارونه جلوه دهد. این بر عهده همه‌ی ما است تا با یک بازنگری خوب این غفلت ۳۸ ساله را جبران کنیم .
موسوی با بیان اینکه از حدود ۲ سال پیش در معاونت فرهنگی وسازمان فرهنگی تفریحی شهرداری برنامه ریزی‌های مناسبی در عرصه معرفی و شناساندن شهدای انقلاب مشهد و تاریخ انقلاب شده است؛ گفت: در این راستا گام نخست پیاده‌سازی و انتقال ادبیات انقلاب است؛ خوشبختانه در این زمینه موفق بوده‌ایم و کتاب‌های خوبی در خصوص تاریخ انقلاب و زندگی شهدای انقلاب مشهد به چاپ رسیده است.
وی با اشاره به استقبال و بازخورد خوب این کتاب‌ها در نزد مردم گفت: این اثرگذاری در همه‌جا به‌ویژه در مدارس و‌ نزد دانش‌آموزان بسیار خوب بوده است به جز این کتاب‌هایی که امروز رونمایی می‌شود؛ کتاب‌های دیگری در این موضوع داشته‌ایم که حتی بعضی به چاپ‌های دوم و سوم رسیده و این نشان می‌دهد که استقبال وجود دارد؛ منوط به اینکه آثار خوب تولید و ارائه شود. واقعیت این است که که برای نسلی که انقلاب را ندیده؛ این کنجکاوی وجود دارد و روایت تاریخ انقلاب برای آن‌ها جذاب است.
مدیرعامل سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه ۱۸۰ شهید انقلاب مشهد شناسایی شده‌اند؛ گفت: اغلب این شهدا در تظاهرات‌های اعتراض‌آمیز به رژیم پهلوی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و از این تعداد برخی‌ها مانند شهیدان هاشمی‌نژاد، کامیاب، موسوی‌قوچانی، آستانه‌پرست دیالمه و … جزو شهدای شاخص انقلاب مشهد هستند.
موسوی با اشاره به اینکه برنامه‌های متنوع زیادی از سوی سازمان فرهنگی تفریحی در خصوص معرفی شهدای انقلاب و تاریخ انقلاب در سطح شهر برگزار می شود؛ گفت: برگزاری نمایشنامه‌های رادیویی، ویژه برنامه زنگ انقلاب در مدارس، اجرای گروه‌های تئاتر و سرود، چاپ کتاب‌های انقلابی و … از جمله این برنامه‌ها بوده است.