کودکان را با زبان خودشان با فرهنگ عاشورا آشنا کنیم

یک فعال فرهنگی و کارشناس کودک و خانواده گفت: کودکان باید با زبان خودشان با فرهنگ عاشورا آشنا شوند.
سیدامیر فیض آبادی در گفتگو با خبرنگار سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، در خصوص کتاب «کودک و محرم» که به انتشار نقاشی‌های کودکان شیعه و سنی از واقعه عاشورا اختصاص دارد؛ گفت: انتشار کتاب «کودک و محرم» از سوی شهرداری مشهد، کاری بسیار زیبا، نفیس و ارزشمند بود. اینکه کودکان بتوانند با زبان نقاشی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ایده بسیار جالبی بود. وی افزود: کار انجام شده یک نگاه جدید و ایده‌ای خلاقانه بوده است، چیزی که در اشاعه فرهنگ عاشورا کم داریم و اگر امروز بخواهیم عاشورا را به بچه ها معرفی کنیم نیاز به چنین ایده های جدیدی داریم.
استاد مباحث تربیتی فرزندان با اشاره به اینکه این طرح به نوعی نگاه به عاشورا از زاویه عبدالله‌ها، رقیه‌ها و قاسم‌ها است، بیان کرد: کتاب «کودک و محرم» دیدگاه ویژه سربازان کوچک اسلام نسبت به یک رویداد تاریخی و دینی است. این کتاب برای کارشناسان فرهنگی ما حرف های زیادی برای گفتن دارد.
فیض آبادی تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) فرمودند با کودک باید با زبان کودکی ارتباط برقرار کرد و این کتاب با کودک به زبان خودش سخن می گوید و بی واسطه ترین زبان سخن وری و نقل تاریخ عاشورا است و به ما کمک می کند که بتوانیم مفاهیم و معارف را بهتر به کودکان بیان کنیم.
وی خطاب به مسئولان گفت: مسئولان باید از این ایده های خلاقانه و بسیار ارزشمند بیشتر از گذشته حمایت کنند و اگر مسئولان حمایت های ویژه و کامل را داشته باشند ذهن خلاق جوانان برای انتشار نهضت عاشورا، بیداری امت های اسلامی و رساندن پیام هل من ناصر ینصرنی حسین زمان می تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد.
وی با بیان اینکه دغدغه امروز، بیان روشن پیام کربلا است؛ افزود: اگر ما تصویر، سخن وری و زبان کودک را در کنار یکدیگر قرار دهیم قطعا بهترین مدل برای جوامع اهل مطالعه در کشورهای غربی و اروپایی است و در این کشورها مطالعه کتاب و خرید کتاب جزء سبد زندگی آنها است و می توانیم کلام، زبان و پیام خودمان را که همان کلام، زبان و پیام عاشورا است را به گوش آنها برسانیم و یاری گر امام حسین(ع) و بیداری جهان در بحث ظلم و ستم علیه مظلومان به ویژه کودکان باشیم.